Podsumowanie 54. Centralnego Zlotu Młodzieży "Palmiry" 2014
W dniach 16-18 października 2014 roku, na terenie Mazowsza i Warszawy odbywał się 54. Centralny Zlot Młodzieży PTTK „Palmiry” zorganizowany z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem martyrologii ludności cywilnej.
Patronat honorowy nad Zlotem objęli:
- Minister Obrony Narodowej
- Minister Sportu i Turystyki
- Minister Edukacji Narodowej
- Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
- Marszałek Województwa Mazowieckiego
Współorganizatorami Zlotu byli:
- Kampinoski Park Narodowy
- Samorządy miast i gmin: Zakroczym, Izabelin, Czosnów
- Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Stołeczna im. Bohaterów Warszawy
- CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza z Warszawy
- Stowarzyszenie „Wierni Ojczyźnie”
Uroczystość rozpoczęcia tegorocznej edycji Zlotu odbyła się 17 października przy pomniku Poległych Niepokonanych na Warszawskiej Woli. Uroczystość była skromna, a oprócz organizatorów i uczestników wziął w niej udział doradca wojewody Mazowieckiego pan Andrzej Rybus-Tołłoczko. Zapalone zostały znicze oraz pobrana ziemia do urny, która została złożona na zakończeniu Zlotu w Muzeum w Palmirach. Spod pomnika na spacer po Warszawie wyruszyli uczestnicy ze Specjalnego Ośrodka Szkolono-Wychowawczego TPD Helenów wraz z grupą wolontariuszy z Zespołu Szkół Specjalnych nr 98 w Warszawie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 227 z Warszawy. Wszystkim tym młodym ludziom oraz ich opiekunom należą się szczególne podziękowania za udział w dwudniowej trasie.
Dzień wcześniej, czyli 16 października, rozpoczęły się jeszcze dwie wielodniowe trasy: z Zakroczymia, organizowana przez stowarzyszenie Wierni Ojczyźnie, i z Serocka, organizowana przez Zespół Szkół
w Wieliszewie Liceum Ogólnokształcące w Komornicy
Ostatniego dnia wszyscy uczestnicy Zlotu, ok. 2000 osób, trasami gwiaździstymi, zeszli się na polanie w rejonie wsi Pociecha, gdzie czekała moc atrakcji, m.in. pokazy grup rekonstrukcji z okresu Powstania Warszawskiego, koncert zespołu Cisza Jak Ta, konkursy z nagrodami oraz ciepły posiłek wydawany przez Batalion Dowodzenia Dowództwa Wojsk Lądowych a przygotowany przez 26 Wojskowy Odział Gospodarczy w Zegrzu.
Były także przewidziane atrakcje dla najmłodszych, czyli walc do wspinaczki i gigantyczne piłkarzyki. Na polanie nie mogło zabraknąć również ogniska, przy którym można było się ogrzać i upiec kiełbaskę.
Piknikowa atmosfera sprzyjała zabawom, w których przodowały drużyny harcerskie. Pod koniec ponad 200 osób wspólnie tańczyło i śpiewało, za co dziękujemy zaangażowanym druhom i druhnom.
W Zlocie uczestniczyły osoby m.in. z Brwinowa, Gostynina, Legionowa, Łomianek, Nadarzyna, Pabianic, Piastowa, Rumii, Sochaczewa, Solca Kujawskiego, Włocławka, Woli Kiełpińskiej i oczywiście z Warszawy.
O godz. 17:00, pod Krzyżem POS „Jerzyki”, rozpoczęło się zakończenie części turystycznej Zlotu. W uroczystościach udział wzięli między innymi pułkownik Józef Karbownik, reprezentujący Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Beata Michalec, prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, przedstawiciel MON radca generalny pułkownik Krzysztof Sikora, dr Paweł Mirecki dyrektor CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza, przedstawiciel dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego nadleśniczy Tomasz Hryniewski, Wojciech Koprowski reprezentujący Zarząd Główny PTTK.
Sztandar CXXV LO został odznaczony Krzyżem Powstańczym oraz została wręczona Odznaka Honorowa im. Krystyny Krahelskiej – Pamięci Powstania Warszawskiego Włodzimierzowi Kaczewskiemu, Markowi Ruszczakowi, Jarosłwowi Szymaniakowi i Mirosławowi Janiakowi
Następnie uformowano kolumnę marszową w kierunku Cmentarza – Mauzoleum w Palmirach.
Po przybyciu na miejsce, w asyście orkiestry wojskowej i kompanii reprezentacyjnej odbył się Apel Pamięci. Przedstawiciele patronów honorowych, kombatantów, współorganizatorów Zlotu i grup w nim uczestniczących złożyli wieńce i wiązanki.
Szczególne podziękowania należą się kierownictwu i pracownikom Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach, które to wydłużyło godziny pracy specjalnie na potrzeby imprezy. Nie można też pominąć Ministerstwa Obrony Narodowej, z którego środków Zlot był współfinansowany, oraz wskazanego przez pana Ministra Dowództwa Wojsk Lądowych z Batalionem Dowodzenia DWLąd, 26 WOG w Zegrzu, Orkiestry Wojskowej z Warszawy oraz kompani reprezentacyjnej z 2 Mazowieckiego Pułku saperów z Kazunia Nowego. Bez ich zaangażowania impreza nie byłaby tak atrakcyjna i uroczysta.
Organizatorem Zlotu było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Komitet Organizacyjny powołany przez Zarząd Główny PTTK.
Na Cmentarzu – Mauzoleum w Palmirach wieńce złożyli:
- Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych
- Radca generalny koordynator w Ministerstwie Obrony Narodowej, pan Krzysztof Sikora, w imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Obrony Narodowej.
- Związek Harcerstwa Polskiego
- Liceum i gimnazjum im. Władysława Jagiełły z Płocka
- Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Małachowskiego w Płocku
- 125. Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza w Warszawie
- Gimnazjum nr 4 imienia Karola Wojtyły w Rumii
- Szkoła Podstawowa nr 18 w Płocku
- Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze Wagant z Rumii
- Oddział Zakładowy PTTK przy polskim koncernie naftowym Orlen S.A. w Płocku
- Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
- Stowarzyszenie Wierni Ojczyźnie
- Organizatorzy Zlotu
następna » |
---|